چه روزی برای نامیدن روز ملی دختران مناسب‌تر است؟

در سال ۱۳۸۵، به پیشنهاد فرهنگسرای دختران، «روز ملی دختران» به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.
این کار و این انتخاب، به چند دلیل درست نبود و از همان زمان، از مخالفانش بودم:
اولاً بنا بر رویکرد جنسیت‌مدار، در کنار روز دختران باید روز پسرانی هم وجود داشته باشد. اما در تقویم کنونی، روز ولادت حضرت علی اکبر(ع)، «روز ملی جوان» (فارغ از جنسیت) نامیده شده. بنابرین باید همزمان با تصویب روز ملی دختران، روز ملی جوان (مصوب ۱۳۸۳) هم به نام «روز ملی پسران»، تغییر نام می‌داد.
ثانیاً ولادت حضرت فاطمه زهرا(س ) به عنوان یک الگوی کامل «زن + دختر + همسر + مادر + شهید» ، قطعاً مناسبت بهتری نسبت به ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) به عنوان یک الگوی «زن + دختر» دارد. ضمن اینکه سن حضرت زهرا در هنگام شهادت، حدود ۱۰ سال کمتر از حضرت فاطمه معصومه بوده.
ثالثاً استفاده از عدم ازدواج حضرت فاطمه معصومه و به این دلیل نامیدن ولادت ایشان به روز دختران، کار نادرستی است. چرا که این تجرد، به دلیل شرایط خاص امام موسای کاظم (ع) و نبودن شوهری هم شأن برای حضرت فاطمه معصومه بوده نه اینکه عدم ازدواج به خواست ایشان بوده باشد.

در هر حال، روز دختران مبارک! هر چند مردان باید هر سه مناسبت روز دختران، روز جوان و روز زن را تبریک بگویند!!!

۵ نظر

 1. با سلام.
  جناب سرشار عزیزبه عنوان یک زن، مادر یک پسر و یک دختر، از شیوه نگاه شما به مساله بسیار غافلگیر شدم. کاش این انصاف را در تمام زمینه ها داشته باشیم. فکر می کنم سیستم جامعه ما آنقدر هوای پسرها را داشته که نامیدن یک روز خاص دختران به جایی بر نخورد و خدای نکرده حقی از آقا پسری ضایع نشود. بعنوان یک مثال کوچک، در شهر ما شیراز و البته در شهر پدری شما، تمامی مجتمع های آموزشی غیر دولتی که طی سال های اخیر (و با کمال تعجب توسط مدیران دولتی آموزش و پرورش!) تاسیس گردیده، پسرانه اند. این مجتمع ها دارای امکانات مختلف آموزشی و ورزشی می باشند که بعضا تنها به فاصله ۵۰۰ متر از یکدیگر قرار گرفته اند. این در حالیست که در به اصطلاح کلان شهر شیراز تنها دارای یک سالن ورزشی مخصوص خواهران وجود دارد. راجع به شیوه های مختلف استخدامی و همچنین کاهش ظرفیت پذیرش خواهران در دانشگاه ها دیگر صحبتی نمی کنم. پس پیشنهاد می کنم شیوه تعریفمان از عدالت و انصاف را کمی بروز نماییم.

 2. هوالنور”

  باسلام

  انتخاب ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها برای روز دختر انتخاب کاملاً مناسبی است، همان طور که انتخاب ولادت حضرت فاطمه سلام الله علیها به عنوان روز زن. درست است که این بانوی شایسته، به دلایل مختلفی ازدواج نکردند، ولی ایشان از مقام بسیار والایی برخوردار بودند. حتی یکی از علما می فرمودند حضرت معصومه سلام الله علیها آن قدر مقامشان بالاست که برای حاجات دنیایی و کوچکتان به ایشان توسل نکنید، بلکه برای حل مسائل بزرگ معنوی از ایشان کمک بخواهید.
  و لازم است بدانیم که همۀ زندگی ائمه اطهار علیهم السلام برای درس گرفتن ماست. قطعاً برای خداوند کار سختی نبوده که هم کفوی برای ایشان قرار دهند و شرایط جامعه را برای انجام شدن این کار فراهم کنند. پس مشیت خداوند بر مجرد بودن ایشان بوده است، و درسهایی برای دختران ما. مثلاً یک دختر می تواند مجرد بماند ولی عفیف و پاکدامن باشد و موارد مهمتر دیگری که در جای خود قابل مطرح شدن است.

  موفق باشید.

 3. با سلام
  بجای بحث سر روز پسر ودختر خودتون رو درست کنین وسعی کنید الگوی دیگران باشید واینم بگم مرد وزن دخترو پسر باهم معنا دارند اصلا تبعیضی نیست من پسرم ولی گلایه ندارم چرا که تا مرد نباشد زن نیست وتا زن نباشد مرد مردانگی ندارد
  وسلام ختم کلام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>