بایگانی سالانه: 2013

خبرسازترین شخصیتهای ادبی سال ۱۳۹۱

“علی اسماعیلی”،”بهمن دری”، “فاضل نظری” ،”محمد سرشار‌”خبرسازترین شخصیت‌های ادبی سال ۱۳۹۱ هستند. به گزارش فرازنیوز(faraznews.com)، “بهمن دری‌” به آن دلیل در زمره خبرسازترین‌ شخصیت های ادبی سال ۱۳۹۱ قرار گرفته که پس از گذشت مدت کوتاهی از قرارگیری در سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به دلایلی چون عدم پاسخگویی به خبرنگاران حوزه ادبیات خبرگزاری های مختلف و ... ادامه مطلب »

«مسؤولیت فرهنگی» فعالان اقتصادی ـ سخنانی در نشست خبری جایزه هنری «ادب و هدایت»

برگزاری جایزه هنری «ادب و هدایت» یکی دیگر از گامهای همکاری حوزه هنری استان تهران و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است. این همراهی، نتیجه فهمی مشترک از تحلیل محیط جهانی و منطقه‌ای کنونی ایران است. هجمه فرهنگی و هجمه اقتصادی استکبار جهانی به کشورمان، این بار نخبگان و جوانان این مرز و بوم را به «مقاومت فرهنگی» ... ادامه مطلب »

کوتاه درباره «رسوایی» مسعود ده‌نمکی

فیلم سینمایی رسوایی اقای مسعود ده نمکی پیشرفت تکنیکی خوبی برای اوست که جای تبریک دارد. درباره این فیلم چند نکته کوتاه به نظرم می رسد: اول اینکه در این فیلم، بعد اجتماعی دین (اصل امر به معروف و نهی از منکر، سنت حمایت خداوند از خرد جمعی مومنان، اصل اجتناب از موضع تهمت و ….) فدای بعد فردی دین ... ادامه مطلب »

مزایا و معایت مطالعه الکترونیکی در عصر حاضر ـ گفتگو با روزنامه کیهان

روزنامه کیهان: «ابتدا باید نوع نگاه به کتاب به عنوان یک قالب رسانش پیام اصلاح شود، محتوای قالب کتاب با فناوری تولید آن مسائلی جداگانه هستند که نباید باهم خلط گردند.» محمد سرشار مسئول دفتر پژوهش و پیشرفت مجمع ناشران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با گزارشگر کیهان با بیان مقدمه فوق اظهارنظر خود را درمورد مطالعه الکترونیکی اینطور بیان میکند: ... ادامه مطلب »

گزارش روزنامه بهار با عنوان «پدران و پسران» و اصلاحیه من بر آن

روز پنج‌شنبه ۷/۱۰/۱۳۹۱، روزنامه بهار در صفحه فرهنگ و هنر خود، گزارشی را با عنوان «پدران و پسران ـ محمد سرشار، جوانترین رییسی که حوزه هنری به خود دیده است» منتشر کرد. این گزارش حاوی داده‌های نادرست و یا دست‌کاری‌شده‌ای درباره این حقیر بود که برای اصلاح آنها، پاسخی را ارسال کردم. متن گزارش روزنامه بهار را در اینجا می‌توانید ... ادامه مطلب »

مقاله‌ای از من در پنجمین شماره ماهنامه اقلیم نقد

پنجمین شماره ماهنامه تخصصی «اقلیم نقد» با پرونده‌ای ویژه ریموند کارور و نقد کتابهایی از لئو تولستوی، یوستین گوردر، سید حسن حسینی، پرویز بیگی‌حبیب‌آبادی، نصرالله مردانی، علیرضا قزوه، محمدعلی مؤدب، سعید بیابانکی، هوشنگ مرادی کرمانی، محمدعلی گودینی، علی مؤذنی، ابراهیم حسن‌بیگی و معصومه عیوضی منتشر شد. در این شماره ماهنامه، مقاله‌ای با عنوان «بایسته‌های سنجش سرانه کتاب‌خوانی و وضع‌شناسی آن» ... ادامه مطلب »

اندکی درباره «زندگی خصوصی آقا و خانم میم»

گاهی وقتها، آثاری تولید می‌شود که بازتاب آنها در ذهن جامعه، آن چیزی نبوده که هنرمند آفرینشگر، در ذهن داشته. یک نمونه‌اش رمان «مردگان باغ سبز» آقای محمدرضا بایرامی که به منظور دیگری نگاشته شده بود و به گونه‌ای دیگر، فهمیده شد. به نظرم نمونه دیگرش، فیلم سینمایی «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» است. روح الله حجازی، جوان خوبی ... ادامه مطلب »

واکنش خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی به تودیع و معارفه رییس حوزه هنری استان تهران

سیاوش اردلان، خبرنگار و مجری بی‌بی‌سی فارسی، در صفحه فیس‌بوک خود، به مراسم تودیع فاضل نظری و معارفه محمد سرشار در روز سه‌شنبه ۵/۱۰/۱۳۹۱ واکنش نشان داد. اردلان که چند ماه قبل، همراه با پونه قدوسی، همکاری با برنامه «نوبت شما» بی‌بی‌سی فارسی را خاتمه داد؛ با انتشار تصویری از سخنرانی رییس حوزه هنری، به عینکی بودن و محاسن داشتن ... ادامه مطلب »

حوزه هنری گنجینه‌ای از نامها و یادهاست ـ متن سخنانم در مراسم معارفه به عنوان رییس حوزه هنری استان تهران

پیش از هر سخنی، وظیفه دارم از بزرگوارانی که قدم‌رنجه فرمودند و در این محفل حاضر شدند، تشکر کنم که این لطف شما، از سر دلبستگی‌تان به هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است. امروز، زادروز پیامبر خدا، حضرت عیسی، علی نبینا و آله و علی‌السلام است که پیروانش، قرن‌ها پیش از مسلمانان، در انتظار ظهور نشسته‌اند، این ولادت فرخنده را ... ادامه مطلب »

محمد سرشار به حوزه هنری تهران رفت ـ پایگاه خبری حوزه هنری

محمد سرشار با حکمی از سوی مومنی شریف ، رییس حوزه هنری تهران شد. به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، در این حکم آمده است : “نظر به شایستگی ها و تجربه های ارزشمند جنابعالی در عرصه ادبیات و هنر انقلاب اسلامی به موجب این حکم به عنوان رییس حوزه هنری استان تهران منصوب می شوید. انتظار می رود با ... ادامه مطلب »