بایگانی سالانه: 2008

کمی درباره عید نوروز

حدیثی از امام صادق (ع) وجود دارد درباره نوروز. حدیثی که در آن از بسیاری وقایع مهم تاریخی نامبرده شده به آنها نوروز گفته شده است. بسیار دیده‌ام که افراد ـ مخصوصا متدین‌ها ـ به این حدیث استناد می‌کنند و نوروز را به یک کسوت مذهبی در می‌آورند. اما این تعبیر از آن حدیث غلط است. ببینید بیانات حضرت آقا ... ادامه مطلب »

چند پیشنهاد انتخاباتی

یکی از سختیهای این چند روز آخر مانده به انتخابات، انتخاب ۳۰ نامزد برای نمایندگی محلس است. فکر می‌کنم این راه حل، کمکی باشد برای انتخاب راحتتر. ۱ـ صالح مقبول یا اصلح؟ این سؤال خیلی خیلی مهمی است. اگر فکر می‌کنید وظیفه دارید بهترینها را انتخاب کنید، به یک نتیجه خواهید رسید و اگر فکر می‌کنید وظیفه دارید بهترهایی را ... ادامه مطلب »

بانک مساله شناسی ـ فکرهایی تا تمدن انقلاب اسلامی (۳)

به طور طبیعی، مطرح‌شدن تفکر انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ و هنر ایران، دارای بازتابها و تبعات متعددی بوده است که به مرور زمان و به دلایل متعدد، از اولویت فکری فعالان این حوزه، خارج شده است. به عنوان نمونه، به این مساله بنگرید: آیا در هنر انقلاب اسلامی، نمایش زن مسلمان محترم (اصطلاح فقهی است. یعنی زنی که مقید ... ادامه مطلب »

تردید راهی به دانایی وبلاگ رییس فرهنگسرای دانشجو نقد شد ـ شبستان

وبلاگ های دینی: جلسه نقد و بررسی این هفته‌ کافه‌وبلاگ به نقد “تردید راهی به دانایی” اختصاص یافته است. خبرگزاری شبستان: سلسله جلسات نقد و بررسی وبلاگ‌ها در فرهنگسرای دانشجو با هدف آشنایی وبلاگ‌نویسان با نظرات و عقاید یکدیگر و بالا بردن سطح کیفی وبلاگستان فارسی تشکیل می‌شود. در جلسه این هفته فرهنگسرای دانشجو وبلاگ تردید راهی به سوی دانایی” ... ادامه مطلب »

انتخابات عادلانه در شهرهای بزرگ

آیا انتخابات در شهرهای بزرگ عادلانه است؟ آیا همه نامزدها از فرصت برابر تبلیغاتی برخوردارند؟ آیا افراد مستقل به اندازه حزبها و جناحهای سیاسی، امکان برنده شدن مساوی دارند؟ امشب (دیشب ۱۱/۱۲/۸۶) آقای دکتر احمدی‌نژاد در گفتگو با شبکه اول سیما به نکته مهمی اشاره فرمودند. ایشان گفتند که دولت، بدون نفی نقش احزاب، می‌خواهد که فرصت برابری را برای ... ادامه مطلب »

نقد این وبلاگ در حلقه وبلاگ نویسان

قرار است به امید خدا، یک‌شنبه آینده یعنی ۱۲ اسفند ۸۶، این وبلاگ و بالتبع نویسنده آن، در حلقه وبلاگ نویسان فرهنگسرای دانشجو مورد نقد و بررسی و واکاوی و تحلیل و … قرار گیرد. از باب «اجتنبوا من مواضع التهم» عرض می‌کنم که جلسه مذکور، سی و پنجمین نشست وبلاگ‌نویسان محسوب می‌شود و بعد از این همه جلسه، احتمالا ... ادامه مطلب »

جنگ سرنوشت در لبنان

برادران شیعه‌مان در لبنان، منتظر جنگ سرنوشت هستند. جنگی که دو رو بیشتر ندارد: یا اسرائیل دوباره شکست می‌خورد و یا پیروز می‌شود. جنگ سرنوشت‌ساز آینده در لبنان را می‌توان آخرین تلاش اسرائیل برای «بقا» دانست. پیروزی احتمالی اسرائیل در این جنگ، می‌تواند توجیهی برای سودمندی بقای اسرائیل برای استکبار جهانی باشد و شکست آن، مهر پایانی برای این پروژه ... ادامه مطلب »

وبلاگ دینی «حاج حمید» بهترین وبلاگ فارسی کافه‌وبلاگ شد

در جشن انتخاب بهترین وبلاگ فارسی کافه‌وبلاگ فرهنگسرای دانشجو با رأی شرکت‌کنندگان وبلاگ دینی «حاج حمید» بهترین وبلاگ فارسی انتخاب شد. به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، در ابتدای جشن انتخاب بهترین وبلاگ فارسی جشن انتخاب بهترین وبلاگ فارسی کافه‌وبلاگ که در فرهنگسرای دانشجو برگزار شد، حجت‌الاسلام و المسلمین واحدی، رئیس عقیدتی سیاسی نیروی هوایی و وبلاگ نویس «لب‌گزه» به ایراد ... ادامه مطلب »

جلسه نقد و بررسی «توت‌فرنگی‌های روی دیوار»

هفتمین جلسه حلقه نقد سرای کتاب فرهنگسرای دانشجو به بررسی مجموعه داستان «توت‌فرنگی‌های روی دیوار» اختصاص دارد. این نشست امروز یکشنبه ۲۴/۱۱/۸۶ و از ساعت ۴ تا ۶ بعد از ظهر برگزار می‌شود و ورود برای همگان آزاد است. «توت‌فرنگی‌ها …» تا به حال چندین بار مورد نقد قرار گرفته است: ۱ـ داستان «گلهای فراموشی» در حلقه ادبیات اندیشه پژوهشگاه ... ادامه مطلب »

خوش‌آمدگویی جشن انتخاب بهترین وبلاگ فارسی

روز یکشنبه ۲۱/۱۱/۸۶، از ساعت ۶ تا ۸ بعداز ظهر، جشن انتخاب بهترین وبلاگ فارسی به همت بچه‌های «حلقه وبلاگ»سرای کتاب فرهنگسرای دانشجو، مخصوصا برادر بزرگوار آقای ابوالفضل درخشنده، در تالار نمایش فرهنگسرا برگزار شد. به بنده نیز این فرصت اهدا شد تا چند دقیقه‌ای، وقت جمع را بگیرم. متن ذیل، همانهایی است که در آن چند دقیقه عرض کرده‌ام: ... ادامه مطلب »