بایگانی سالانه: 2006

نگاهی به چند نام‌آوا

یکی از موضوعات جالب در علم زبان‌شناسی، واژه‌های موسوم به «نام‌آوا» هستند. این واژه‌ها شکل نوشتاری آواهایی هستند که همه ما در زندگی روزمره‌مان آنها را شنیده‌ایم. اما جذابیت ماجرا در آنجاست که بدانیم مردمان هر سرزمین، این آواهای یکسان را به گونه‌های متفاوتی شنیده‌اند و اشکال نوشتاری مختلفی را برای آنها برگزیده‌اند. نوشته حاضر با استفاده از منابع اینترنتی ... ادامه مطلب »

داستان کوتاه «عذاب حشره»

هزاران تماس جزئی، با چیزهایی که زبرند و می جنبند، با همهمه ای چندش آور و بویی تند و نافذ. جریانی که همه منافذ بدن را می کاود و پیش می رود. زود روی تخت می نشیند. دستهایش دیوانه وار، بینی و گوشهایش را، به تناوب می مالد. صدای له شدن چیزهایی نسبتا سفت، مغزش را پر می کند. بو، ... ادامه مطلب »

حضور صمیمی و سبز من در کتاب «We are Iran»!

من در بهار ۱۳۸۱ بلاگر شدم. آن روزها، در پایگاه اینترنتی بلاگر مشغول دست و پنجه نرم کردن با قالبهای انگلیسی و فارسی کردن آنها بودم که پرشین بلاگ به راه افتاد. در پرشین بلاگ، وبلاگ «اخبار هفتگی ادبی از اینترنت» را راه انداختم. وبلاگ من، دومین وبلاگ ادبی بچه‌های خودمان بود. مدتی قبلتر از من، برادر عزیزم عبدالرحیم سعیدی ... ادامه مطلب »

بانوی کوچک جنگ آفرین | گذری بر زندگی خالق رمان «کلبه عمو تام»

رمان «کلبه عمو تام» (Uncle Tom`s Cabin) نوشته خانم هریت بیچر استو (Harriet Beecher Stowe) یکی از مشهورترین رمانهای آمریکایی است. این رمان در سال ۱۸۵۲ میلادی و در بحبوحه مبارزات اجتماعی برای لغو بردگی سیاهپوستان در کشور آمریکا منتشر شد. انتشار «کلبه عمو تام» شوک شدیدی به جامعه آن روز آمریکا وارد کرد و خون تازه ای را در ... ادامه مطلب »

داستان کوتاه «گلهای فراموشی»*

ـ خانم مدیر! آخر الآن که آژیر قرمز فایده ای ندارد. اگر هواپیما آمده بود یک حرفی. جلوی موشک را که نمی‌توانند بگیرند. صاف می‌خورد به هدفش. این آژیر را هم برای دلخوشی مردم می‌کشند وگرنه موشک که پناهگاه و زیرزمین و این چیزها سرش نمی‌شود. - می‌دانم خانم فرامرزی! اگر قسمت باشد همه اینها حرف است. اما باید جواب ... ادامه مطلب »

داستان کوتاه «آخرین چهارشنبه زرد و سرخ»

صدای شلیک چند توپ همه جا را لرزاند. بعد نورهای رنگی فشفشه ها، دشت کوچک میان تپه ها را روشن کرد. چندین جسد روی خاک افتاده بود. کمی دورتر، یک خودرو پلاک سیاسی، با درهایی باز، رها شده بود. مردمک های چشمهای متوسلیان، زیر پلکهایش به حرکت درآمدند. تنفسش تند شد. ناگهان چشمهایش را باز کرد و نشست. لایه غبار ... ادامه مطلب »

روزنامه شرق: ساراماگو در ادبیات داستانى

شماره ۹۴ و ۹۵ ماهنامه ادبیات داستانى منتشر شد. مطلب اول این شماره را احمد شاکرى با عنوان «آنچه اتفاق خواهد افتاد» نوشته است و در بخش وادى ادبیات هم مى توانید خبرهایى را از ۴ مرداد تا ۲۷ شهریور ۸۴ بخوانید. بازخوانى یک پرونده این شماره مربوط به خوزه ساراماگو، برنده نوبل ادبیات ۱۹۹۸ است که بررسى رمان هاى ... ادامه مطلب »

خلاصه چند رمان از ژوزه ساراماگو

ـ بلم سنگی (۱۹۸۶ـ The Stone Raft) در این رمان، شبه جزیره «ایبری» ـ که کشورهای پرتغال و اسپانیا درون آن قرار دارند ـ از قاره اروپا جدا شده، در اقیانوس اطلس رها می‌شود. ـ تاریخ محاصره لیسبون (۱۹۸۹ ـ The History of the Siege of Lisbon) «تاریخ محاصره لیسبون» تلفیقی از دو روایت یا دو رمان است، یک رمان ... ادامه مطلب »

بُوَد کیش من مهر دلدارها | درباره شاگردان علامه طباطبایی

زنده یاد علامه سید محمدحسین طباطبایی تنها مولف تفسیر بزرگ المیزان نیست. ایشان هم عالمی فرزانه، هم شاعری خوش قریحه و هم خوشنویسی با سلیقه بوده است. افزون بر همه اینها، علامه طباطبایی شاگردانی دارد که فرزانگان و سرآمدان دنیای علم و اندیشه روزگار ما هستند. از این نظر، علامه طباطبایی را با شیخ نجم الدین بزرگ، عارف نامی قرن ... ادامه مطلب »

به یاد مصطفی عقاد کارگردان فیلم جاودانه «محمد رسول الله»

چهارشنبه ۱۸ آبان ۸۴، روز تکان دهنده ای برای کشور اردن بود. حکومت اردن بعد از مدتها حمایت از تروریستهای بمب گذار در خاک عراق، خود قربانی حمله انتحاری شاخه عراقی القاعده شد. در اثر این حمله تروریستی به سه هتل بسیار مجلل در امان، پایتخت کشور اردن، ۵۹ نفر کشته و ۵۱۱ نفر زخمی شدند. القاعده علت این عملیات ... ادامه مطلب »