بایگانی سالانه: 2005

داستان کوتاه «توت فرنگی‌های روی دیوار»

داستان برگزیده هشتمین یادواره شهدای دانشجوی بسیجی ـ یک دانشجو می خواهد در تجمع دانشجویی مقابل سفارت انگلیس، اعتراض جدی تری انجام دهد. او می داند که بسیج دانشجویی به عنوان زیرمجموعه سپاه، نمی تواند به سفارت یک کشور خارجی، کوکتل مولوتف پرت کند. ادامه مطلب »

خشم مقدس یک جوان مسلمان | ماجرای اعدام انقلابی تئو ون‌گوگ

چرا تئو ون گوگ، سازنده هلندی فیلم «تسلیم» کشته شد؟ تئو ون گوگ مدافع سرسخت آزادی بیان بدون حد و مرز بود و هیچگونه نظارت اخلاقی، سیاسی یا مذهبی را برنمی تافت و معتقد بود که آزادی بیان در هلند از سوی بنیادگرایان مذهبی تهدید می شود. ادامه مطلب »

داستان کوتاه «انتهای تنهایی»

برگزیده هشتمین یادواره شهدای دانشجوی بسیجی رجب متولی امام زاده ای دورافتاده در یک روستاست. خشکسالی باعث شده است تا زندگی بر او سخت بگیرد. رجب همه پولهای خود را جمع کرده تا به زیارت امام رضا (ع) برود اما .... ادامه مطلب »

ناهماهنگى میان فرهنگ سازان و پاسداران فرهنگ

ایجاد فرهنگ در یک جامعه و تبدیل آن به هنجار، به تلاش اثباتى و نفیى همه سازمان ها و نهادهاى یک حکومت نیاز دارد. مثلاً اگر قرار است فرهنگ ماه مبارک رمضان و روزه دارى در جامعه فراگیر و به یک هنجار تبدیل شود؛ باید در کنار فضاسازى تبلیغى و رسانه اى، با شکنندگان این هنجار نیز برخورد شود تا ... ادامه مطلب »

یادواره شهدای دانشجوی بسیجی

من در هشتمین کنگره یادواره شهدای دانشجوی بسیجی، با سه داستان کوتاه شرکت کرده بودم. از میان این سه داستان، دو تای آنها به مرحله نهایی رسیدند و رتبه «تقدیری» گرفتند. این کنگره در بخش داستان کوتاه رتبه اول نداشت. رتبه دوم هم به آقای احمد شاکری رسید. «توت فرنگی های روی دیوار» و «انتهای تنهایی» دو داستان تقدیری من ... ادامه مطلب »

آخرین فشنگ: وزارت ارشاد

تا سالها نشانه های حضور اصلاح طلبان در عرصه فرهنگ باقی خواهد ماند. چرا که فرهنگ ایرانیان در حال رانده شدن به مرحله ای است که پس از آن، بازگشی در کار نخواهد بود ادامه مطلب »

سنت، در مسیر یک ستاره سرگردان | نگاهی به فلسفه و سیاست در رمان «خانه پترو داوا»

نگاهی به فلسفه و سیاست در رمان «خانه پترو داوا» خانه پترو داوا/ کنستان ویرژیل گئورگیو (١٩١۶-١٩٩٢)/ ترجمه حسن اروندی/ انتشارات امیرکبیر دیگر آثار نویسنده: محمد (صلی الله علیه و آله)، پیامبری که از نو باید شناخت/ دومین شانس/ ساعت ٢۵/ و... ادامه مطلب »