روزنوشت‌ها

قهرمان‌کشی ـ نگاهی به فیلم سینمایی «مزار شریف» حسن برزیده

mazarsharif

یکی از نیازهای روزگار ما، معرفی «قهرمان‌»ها به جوانان و نوجوانان است. غربیها در قهرمان‌سازی، تجربه زیادی دارند. این تکنیک، گریبانگیر خود ما ایرانیها هم شده است. مثلاً در فیلم «آرگو» (۲۰۱۲)، تاریخ تسخیر لانه جاسوسی ایالات متحده آمریکا در ایران، تحریف شده تا یک قهرمان جدید آمریکایی معرفی شود. پس از دو سال، حوزه هنری فیلم «مزار شریف» را ... ادامه مطلب »

فرصت تاریخی آزادسازی عربستان از چنگال آل‌سعود

Islamic-Republic-Arabia

با مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز، سلمان ۸۰ ساله پادشاه جدید و کوچکترین برادرش مقرن ۷۵ ساله، ولی‌عهد عربستان سعودی شدند. به قدرت رسیدن در عربستان سعودی، پیچیدگیهای زیادی دارد که به زن‌بارگی ملک عبدالعزیز برمی‌گردد. او در ۷۷ سال عمرش، ۳۸ زن (البته همزمان ۴ زن) داشت که از آنها ۳۶ پسر و ۳۰ دختر به دنیا آمدند. براساس ... ادامه مطلب »

پاسخ سفیر سوئد به نامه صادق زیباکلام درباره نامزدی علی مطهری در جایزه صلح نوبل چیست؟

swed-safir-zibakalam

پیتر تیلر، همان سفیر بی‌ادب اروپایی است که در آذر ماه ۱۳۹۱ به ایران آمد و در مقابل رییس‌جمهور، پایش را روی پا انداخت. البته در همان جلسه، دکتر احمدی‌نژاد براساس عرف دیپلماتیک مقابله به مثل کرد. پس از نطق آقای علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و اعتراض به حصر سران فتنه، آقای صادق زیبا کلام ... ادامه مطلب »

ش. ج. ـ داستان کوتاهی درباره شهرام جزایری

shahram-jazayeri2

اشاره: این داستان در سال ۱۳۹۲، در مجموعه داستان «زنها همه مثل هم‌اند» از مجموعه گزیده ادبیات معاصر انتشارات تکا، به چاپ رسیده است. «وزارت اطلاعات اعلام کرد صبح دیروز، آقای ش. ج.، مفسد اقتصادی مشهور، تحویل قوه قضاییه شده است. به گزارش روابط عمومی وزارت اطلاعات، پرونده فرار ش. ج. تکمیل شده و این وزارت خانه، درخواست تعلیق دو ... ادامه مطلب »

چه روزی برای نامیدن روز ملی دختران مناسب‌تر است؟

rooz-dokhtaran

در سال ۱۳۸۵، به پیشنهاد فرهنگسرای دختران، «روز ملی دختران» به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این کار و این انتخاب، به چند دلیل درست نبود و از همان زمان، از مخالفانش بودم: اولاً بنا بر رویکرد جنسیت‌مدار، در کنار روز دختران باید روز پسرانی هم وجود داشته باشد. اما در تقویم کنونی، روز ولادت حضرت علی اکبر(ع)، «روز ... ادامه مطلب »

خستگی

Khastegi

به خانه که می‌رسی، موجود خسته‌ای هستی که شیره شادابی و سرزندگی و تجربه‌کردن را از تنت بیرون کشیده‌اند. می‌بینی و می‌شنوی و نمی‌فهمی. چشمت به ساعت است و عقربه‌هایی که مثل پلکهایت، روی ۱۲ به هم می‌رسند. تنها شیرینی زندگی‌ات، عمق لذت خوابهایت شده. جولان روح، وجودت را از نیروی کیهان پر می‌کند و بیدار می‌شوی تا چرخ‌دنده‌هایی را ... ادامه مطلب »

چرا انتخاب آقای ملک‌احمدی به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یک اقدام ارتجاعی و غلط بود؟ ـ نامه‌ای از یک کتابدار

ketabkhane-malek-ahmadi

پیشتر در گفتگویی با خبرگزاری مهر، پیشینه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به اجمال بررسی و انتخاب آقای ملک‌احمدی را تقبیح و اصلاح این خطا را تحسین کرده بودم. این موضع‌گیری براساس اخباری بود که از مدیران و کتابداران نهاد به دستم می‌رسید. یکی از این موارد، دردنامه‌ایست که یک کتابدار در ۱۶ اردیبهشت امسال، ارسال کرده است. بخشهایی از ... ادامه مطلب »

با همسرانمان، «نیمه پنهان ماه» بخوانیم ـ به مناسبت روز پاسدار

nime-penhan-mah

مجموعه کتاب «نیمه پنهان ماه» انتشارات روایت فتح، بخشی از شیرینی زندگی مشترک من و بانوست. هر سال که به نمایشگاه کتاب تهران می‌رویم، حتماً باید به غرفه روایت فتح سر بزنیم و جلدهای تازه نیمه پنهان ماه را برای خوراک معنوی خودمان بخریم. گاه این خرید، پر بارتر از همیشه است و چند دوره هم، برای هدیه دادن به ... ادامه مطلب »

حوزه هنری کودک و نوجوان به استفاده از شخصیت‌های غربی در بستنی میهن اعتراض کرد

barbie-mihan

حوزه هنری کودک و نوجوان در نامه‌ای به شرکت لبنیات و بستنی میهن، نسبت به استفاده از شخصیت‌های غربی در بسته‌بندی‌های بستنی میهن اعتراض کرد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری کودک و نوجوان، در این نامه که در تاریخ ۴/۳/۱۳۹۳، از سوی دکتر محمد سرشار ، رییس حوزه هنری کودک و نوجوان، خطاب به ایوب پایداری، مدیرعامل شرکت میهن ... ادامه مطلب »

ندیدن دلیل بر نبودن نیست! ـ یک گزارش اجمالی از حوزه هنری کودک و نوجوان در گوگل پلاس

یکی از دوستان عزیزم، برایم نوشته: «روزی که شما به حوزه هنری استان تهران تشریف آوردی، آنقدر خوشحال شدم که نگو و نپرس. [...] به شما نوشتم: جای مهمی رو گرفتی محمد جان باید اون دنیا جواب بدی .. و ازت خواستم اونجا رو فعال کنی. فکر کنم حدود دو سالی می‌گذره و با توجه به خبرهایی که خودت میفرستی ... ادامه مطلب »