ادبيات

با همسرانمان، «نیمه پنهان ماه» بخوانیم ـ به مناسبت روز پاسدار

nime-penhan-mah

مجموعه کتاب «نیمه پنهان ماه» انتشارات روایت فتح، بخشی از شیرینی زندگی مشترک من و بانوست. هر سال که به نمایشگاه کتاب تهران می‌رویم، حتماً باید به غرفه روایت فتح سر بزنیم و جلدهای تازه نیمه پنهان ماه را برای خوراک معنوی خودمان بخریم. گاه این خرید، پر بارتر از همیشه است و چند دوره هم، برای هدیه دادن به ... ادامه مطلب »

شیرینی پایان نوشتن نخستین رمان

به لطف خدا، ساعت دو صبح امروز، نوشتن نخستین رمانم تمام شد. در این چند روز پایانی، من و بانو، با شخصیتهای رمان زیستیم، از کارهایشان لجمان گرفت، تشویقشان کردیم و حتی رفتارهای خوب و بدشان را به رخ هم کشیدیم! من شبها می‌نوشتم و بانو روزها می‌خواند و از سر شب که خسته برمی‌گشتم و مدتی می‌خوابیدم تا بتوانم ... ادامه مطلب »

درد نوشتن!

وقتی درد نوشتن می خواهد به سراغم بیاید، از یک هفته قبل می فهمم. ویار خواندن پیدا می کنم و تا شبی یک کتاب را نخوانم، خوابم نمی برد. بعد باید منزوی بشوم و قرارهای صله رحم را به هم بزنم تا تنها شوم و در سکوت خانه، فقط بنویسم. بنویسم و بنویسم. بعد شادی آفرینش، در رگهایم می دود. ... ادامه مطلب »

موفقیت داستان کوتاه «کمپینی برای یادآوری یک امام»

پس از ماجرای اهانت به امام علی النقی(ع) و تلاشهایی که برای پاسخگویی به این اهانت صورت گرفت؛ طرح داستانی به ذهنم رسید درباره تلاشهای جمعی دوستان در «فیس بوک» در این خصوص. این شد که داستان کوتاه «کمپینی برای یادآوری یک امام» را نوشتم و در نخستین کنگره بین‌المللی امام علی النقی(ع) شرکتش دادم. در آیین تجلیل از برگزیدگان ... ادامه مطلب »

برگ‌های برنده «دا» ـ گفتگو با سایت تبیان

۱- به نظر جنابعالی چه عواملی موجب شد تا “دا” این‌چنین بفروشد؟ بسم‌الله الرحمن الرحیم. به نظر فقیر، موفقیت کم‌نظیر کتاب «دا»، مرهون چند چیز است و جمع بین این عوامل باعث شده که چنین کامیابی‌ای نصیب «دا» گردد. مهمترین و اصلی‌ترین عامل، خود سرگذشت کم‌پدید سرکار خانم سیده زهرا حسینی است. هر چند که در بازه زمانی دفاع مقدس ... ادامه مطلب »

در ستایش دا

اشاره: این نوشتار بیش از اینکه درباره کتاب مستطاب «دا» باشد؛ نوشته‌ای است برای «دا» و ادای کرنشی است به همه بزرگی‌های روح سیده زهرا حسینی. ××× ۱ـ برای من، آشنایی با «دا» از هفتم آبان ۱۳۸۷ و خواندن یک خبر شگفتی‌آور آغاز شد: تهمینه میلانی و رویا تیموریان درباره کتابی از سوره مهر، یادگاری‌ای نگاشته‌اند! [۱] شگفت‌زده بودم چون ... ادامه مطلب »

از «دا» تا «بابا نظر»

این روزها، کتاب «بابا نظر» را دست گرفته‌ام و می‌خوانم. بابا نظر، خاطرات شهید محمدحسن نظرنژاد از دلاوران لشگر نصر خراسان است که اینک، در محضر حضرت حق، روزی‌خور است. این کتاب، به تلاش انتشارات موفق سوره مهر، بعد از چندین و چند مرحله پالایش و ویرایش (مصاحبه حسین بیضایی، تدوین مصطفی رحیمی و ویرایش احمد دهقان)، به چاپ رسیده ... ادامه مطلب »

فرصت‌های حرفه‌ای شدن ـ درباره «شغل» انگاشتن نویسندگی و شاعری

«حرفه‌ای» شدن، یکی از دغدغه‌های جدی اهالی قلم در کشور ماست که خود مقدمه پیش‌رفت‌ها و گشایش فضاهای جدیدی در این حوزه است. یکی از الزامات حرفه‌ای شدن، پذیرش قانونی این تخصص و تطبیق خصایص و شرایط آن با ادبیات قانون است. در علم حقوق، حرفه‌ها، صنعت‌ها و صنف‌ها در ذیل «حقوق کار» تعریف می‌شوند که مهمترین متن قانونی در ... ادامه مطلب »

ده رمان برتر سال ۱۳۸۶

براساس اعلامیه هیات داوران نخستین دوره جایزه ادبی فردا، ده رمان برتر سال ۱۳۸۶ اینها بودند: ۱ـ قربانی باد موافق ـ محمد طلوعی ـ افق ـ ۷۹ از ۱۰۰ ۲ـ انجمن مخفی ـ احمد شاکری ـ مرکز اسناد انقلاب اسلامی ـ ۷۵ از ۱۰۰ و با فاصله قابل تامل: ۳ـ الف دال میم ـ مهدی حجوانی ـ افق ـ ۶۵ ... ادامه مطلب »