فرهنگ

چه روزی برای نامیدن روز ملی دختران مناسب‌تر است؟

rooz-dokhtaran

در سال ۱۳۸۵، به پیشنهاد فرهنگسرای دختران، «روز ملی دختران» به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این کار و این انتخاب، به چند دلیل درست نبود و از همان زمان، از مخالفانش بودم: اولاً بنا بر رویکرد جنسیت‌مدار، در کنار روز دختران باید روز پسرانی هم وجود داشته باشد. اما در تقویم کنونی، روز ولادت حضرت علی اکبر(ع)، «روز ... ادامه مطلب »

چرا انتخاب آقای ملک‌احمدی به عنوان دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، یک اقدام ارتجاعی و غلط بود؟ ـ نامه‌ای از یک کتابدار

ketabkhane-malek-ahmadi

پیشتر در گفتگویی با خبرگزاری مهر، پیشینه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را به اجمال بررسی و انتخاب آقای ملک‌احمدی را تقبیح و اصلاح این خطا را تحسین کرده بودم. این موضع‌گیری براساس اخباری بود که از مدیران و کتابداران نهاد به دستم می‌رسید. یکی از این موارد، دردنامه‌ایست که یک کتابدار در ۱۶ اردیبهشت امسال، ارسال کرده است. بخشهایی از ... ادامه مطلب »

حوزه هنری کودک و نوجوان به استفاده از شخصیت‌های غربی در بستنی میهن اعتراض کرد

barbie-mihan

حوزه هنری کودک و نوجوان در نامه‌ای به شرکت لبنیات و بستنی میهن، نسبت به استفاده از شخصیت‌های غربی در بسته‌بندی‌های بستنی میهن اعتراض کرد. به گزارش روابط عمومی حوزه هنری کودک و نوجوان، در این نامه که در تاریخ ۴/۳/۱۳۹۳، از سوی دکتر محمد سرشار ، رییس حوزه هنری کودک و نوجوان، خطاب به ایوب پایداری، مدیرعامل شرکت میهن ... ادامه مطلب »

علی جنتی در وضعیتی دشوارتر از سید عطاءالله مهاجرانی ـ پیامهای عدم حضور رهبر معظم انقلاب در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران

مهاجرانی در کارنامه کوتاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود، توفیق یک دوره همراهی رهبر معظم انقلاب در دیدن نمایشگاه کتاب تهران را داشت.

امروز، مسؤول دفتر رهبر معظم انقلاب اعلام کرده است: مشغله های فراوان باعث شد رهبر انقلاب امسال از نمایشگاه کتاب بازدید نداشته باشند. می‌دانیم که حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، در دوران ریاست جمهوری خویش، نمایشگاه کتاب تهران را بنیان گذاشتند و به جز هشت دوره (شش دوره عدم حضور اعتراضی + دو دوره عدم حضور در تهران)، در همه ۱۹ ... ادامه مطلب »

رؤیای شیرین روزی که روحانی‌ای یا مسؤولی، پس از شرکت بانو در جشنی اشرافی، به او چنین بنویسد!

shoe

اما بعد. همسرم، به من خبر رسیده که همسر رییس جمهوری اسلامی ایران، تو را به سورى فرا خوانده و تو نیز بدانجا شتافته‌اى. سفره‏اى رنگین برایت افکنده، کاسه‌ها پیشت نهاده، دخترکان را به دست‌افشانی در مقابلت واداشته، جامه‌هایی همسنگ درآمد یک سال یک خانواده پیش رویت به نمایش گذاشته و …. هرگز نمى‌‏پنداشتم که تو دعوت مردمى را اجابت ... ادامه مطلب »

در کنار متخصصان هر کاری، متخصصان زبان فارسی هم باید باشند

ghalat-yarane

اگر در سامانه اعلام نیاز دریافت یارانه نقدی ثبت‌نام کنید، با پیامی پنج خطی مواجه می‌شوید که ۱۱ غلط ویرایشی دارد: ۱ـ جاافتادگی: حرف اضافه «به» جا افتاده است: اعلام نیاز به دریافت ۲ـ فاصله اضافه در یک واژه: پرسش‌های ۳ـ استفاده نادرست از علایم نگارشی: ثبت گردید. ۴ـ استفاده از واژه‌های انگلیسی: شماره‌ شناسایی ۵ـ حذف بدون قرینه لفظی: ... ادامه مطلب »

شما با ۴۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، چگونه سال نو را به مردم ایران تبریک می‌گفتید؟

Rouhani-sms

دیروز پیامکی از Rouhani به دستم رسید که با امضای «حسن روحانی رییس جمهور»، نوروز را تبریک گفته بود. متوجه شدم که این پیامک برای دیگران هم ارسال شده. با توجه به حدود ۵۵ میلیون نفر مشترک تلفن همراه و هزینه ارسال انبوه ۸۵ ریالی به ازای هر پیامک، این نوآوری رییس‌جمهور محترم، چهار میلیارد و ششصد و هفتاد و ... ادامه مطلب »

تسلیت سال‌روز شهادت امام حسن عسکری(ع)

wallpaper-askari

سال روز شهادت امام حسن عسکری(ع) تسلیت باد.مظلومیت ایشان از چند وجه است: نخست اینکه به دلیل حصر در پایگاه نظامی سامرا، فرصت استفاده بشریت از فضل ایشان مهیا نشد، دیگر اینکه در جوانی (۲۹ سالگی) به شهادت رسیدند، سوم اینکه قرنهاست مزارشان در میان کسانی است که جایگاه و مقام ایشان را نمی‌شناسند، چهارم اینکه در میان پیروان ایشان ... ادامه مطلب »

«بی‌حجابی» دائماً توأم با «تبرج» است ـ پاسخ حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی

اول مهر ماه، پیرو بحثی در فضای مجازی، یادداشت کوتاهی نوشتم با عنوان «مشکل ما بی‌حجابی است یا خودنمایی؟» در آن یادداشت، تصورم از منفک بودن مساله «بی‌حجابی» و مساله «تبرج» را با یک مثال فرضی، نشان داده بودم و نتیجه گرفته بودم: «به نظر می‌رسد از نظر اسلام، صرف بی‌حجابی این زنان، مشکلی را برای جامعه اسلامی ایجاد نمی‌کند ... ادامه مطلب »

چرا «علی» گفتن‌های ما، «ذکر» نیست؟

شب عید غدیر، در شهری غریب، سعادت نوشته شدن نامم را داشتم در فهرست شادان به شادی اهل بیت(ع). شاعری روی تراشیده، از علی(ع) می‌سرود و مداحی یقه گشوده از علی(ع) می‌خواند و سخن‌رانی با محاسنی ته مانده، از علی(ع) می‌گفت. چند متر آن طرف‌تر از ما، پشت درهایی که جشن عید را از خستگی شبانه یک شهر بی‌خبر از ... ادامه مطلب »