بایگانی نویسنده: محمد سرشار

قهرمان‌کشی ـ نگاهی به فیلم سینمایی «مزار شریف» حسن برزیده

mazarsharif

یکی از نیازهای روزگار ما، معرفی «قهرمان‌»ها به جوانان و نوجوانان است. غربیها در قهرمان‌سازی، تجربه زیادی دارند. این تکنیک، گریبانگیر خود ما ایرانیها هم شده است. مثلاً در فیلم «آرگو» (۲۰۱۲)، تاریخ تسخیر لانه جاسوسی ایالات متحده آمریکا در ایران، تحریف شده تا یک قهرمان جدید آمریکایی معرفی شود. پس از دو سال، حوزه هنری فیلم «مزار شریف» را ... ادامه مطلب »

فرصت تاریخی آزادسازی عربستان از چنگال آل‌سعود

Islamic-Republic-Arabia

با مرگ ملک عبدالله بن عبدالعزیز، سلمان ۸۰ ساله پادشاه جدید و کوچکترین برادرش مقرن ۷۵ ساله، ولی‌عهد عربستان سعودی شدند. به قدرت رسیدن در عربستان سعودی، پیچیدگیهای زیادی دارد که به زن‌بارگی ملک عبدالعزیز برمی‌گردد. او در ۷۷ سال عمرش، ۳۸ زن (البته همزمان ۴ زن) داشت که از آنها ۳۶ پسر و ۳۰ دختر به دنیا آمدند. براساس ... ادامه مطلب »

نامه های مهمی که جعلی از آب درآمدند ـ خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر: انتشار نامه‌ای در رسانه‌ها منتسب به سفیر سوئد، وی را وادار به واکنش کرد. نامه‌‌ای که گویا در پاسخ به نامه زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران نوشته و به وی پیشنهاد شده است که نوبل صلح را به «علی مطهری» اعطا کند. «پیتر تیلر» ضمن تکذیب این نامه گفت: «این نامه با انگلیسی بسیار ضعیفی نوشته شده ... ادامه مطلب »

پاسخ سفیر سوئد به نامه صادق زیباکلام درباره نامزدی علی مطهری در جایزه صلح نوبل چیست؟

swed-safir-zibakalam

پیتر تیلر، همان سفیر بی‌ادب اروپایی است که در آذر ماه ۱۳۹۱ به ایران آمد و در مقابل رییس‌جمهور، پایش را روی پا انداخت. البته در همان جلسه، دکتر احمدی‌نژاد براساس عرف دیپلماتیک مقابله به مثل کرد. پس از نطق آقای علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و اعتراض به حصر سران فتنه، آقای صادق زیبا کلام ... ادامه مطلب »

دولت و مجلس «پرده‌نشین» را مشخص کردند ـ خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر: چند هفته ای بود که هر شب مردم پای تلویزیون می نشستند تا اولین سریال بهروز شعیبی را از شبکه یک رصد کنند. اولین سریالی که فراتر از حد انتظارها بود و نشان داد که موفقیت تیم کاری شعیبی و رضوی (تهیه کننده) در فیلم «دهلیز» یک شانس و اتفاق نبوده است. این سریال که بیش از هرچیز ... ادامه مطلب »

سرشار: روحیه آزادگی و مردانگی سیاسی بارزترین ویژگی شخصیتی آیت الله مهدوی کنی ـ خبرگزاری مهر

رئیس حوزه هنری استان تهران به روحیه آزادگی و مردانگی سیاسی مرحوم آیت الله مهدوی کنی اشاره کرد و گفت: تنها خواسته مرحوم از نامزدهای انتخابات، عمل به ارزش های انقلاب و تامین مصالح نظام بود. محمد سرشار از فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق(ع) و رئیس حوزه هنری استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره ویژگی‌های شخصیتی مرحوم آیت‌الله ... ادامه مطلب »

ش. ج. ـ داستان کوتاهی درباره شهرام جزایری

shahram-jazayeri2

اشاره: این داستان در سال ۱۳۹۲، در مجموعه داستان «زنها همه مثل هم‌اند» از مجموعه گزیده ادبیات معاصر انتشارات تکا، به چاپ رسیده است. «وزارت اطلاعات اعلام کرد صبح دیروز، آقای ش. ج.، مفسد اقتصادی مشهور، تحویل قوه قضاییه شده است. به گزارش روابط عمومی وزارت اطلاعات، پرونده فرار ش. ج. تکمیل شده و این وزارت خانه، درخواست تعلیق دو ... ادامه مطلب »

شکرستان سرمایه اجتماعی عظیمی ایجاد کرد ـ گفتگو با پایگاه خبری حوزه هنری، خبرگزاری مهر و …

dr-mohammad-sarshar-620x330

محمد سرشار با اشاره به این که دفترهای شکرستان طی فرایندی ۶ مرحله ای تولید شده است، گفت: با تولید نوشت افزارهای شکرستان دیدیم که تلفیق دقیق علم و عمل با اقبال مردم مواجه می شود. محمد سرشار رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان که در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه نوشت افزارهای ایرانی اسلامی با عنوان “ایران نوشت” حضور داشت، ... ادامه مطلب »

چه روزی برای نامیدن روز ملی دختران مناسب‌تر است؟

rooz-dokhtaran

در سال ۱۳۸۵، به پیشنهاد فرهنگسرای دختران، «روز ملی دختران» به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. این کار و این انتخاب، به چند دلیل درست نبود و از همان زمان، از مخالفانش بودم: اولاً بنا بر رویکرد جنسیت‌مدار، در کنار روز دختران باید روز پسرانی هم وجود داشته باشد. اما در تقویم کنونی، روز ولادت حضرت علی اکبر(ع)، «روز ... ادامه مطلب »

خستگی

Khastegi

به خانه که می‌رسی، موجود خسته‌ای هستی که شیره شادابی و سرزندگی و تجربه‌کردن را از تنت بیرون کشیده‌اند. می‌بینی و می‌شنوی و نمی‌فهمی. چشمت به ساعت است و عقربه‌هایی که مثل پلکهایت، روی ۱۲ به هم می‌رسند. تنها شیرینی زندگی‌ات، عمق لذت خوابهایت شده. جولان روح، وجودت را از نیروی کیهان پر می‌کند و بیدار می‌شوی تا چرخ‌دنده‌هایی را ... ادامه مطلب »